Srdečník léčivé účinky

Srdečník obecný, latinsky Leonurus cardiaca, lidově zvaný buřina srdečník. Jak již název této byliny napovídá, pomáhá srdečník a jeho léčivé účinky srdci. Anglický název „motherwort“ zase poukazuje na jeho další výbornou vlastnost, a tou je přírodní péče pro ženy.

Srdečník obecný a jeho léčivé účinky

Srdečník může mít sedativní účinky, tišit svalové křeče a dočasně snížit krevní tlak. Rovněž se vlastností a léčivých účinků srdečníku využívá k mírnění obtíží spojených s klimakteriem, jako je zvýšené pocení, návaly,... Umí prý také zmírnit porodní bolesti a uklidnit nervy po porodu, případně snížit poporodní deprese.  Na druhou stranu je třeba upozornit, že srdečník je nevhodný pro těhotné ženy!
Srdečník se používá k podpoře krevního oběhu, snížení hladiny cholesterolu, zpomalení příliš rychlé srdeční frekvence a zmírnění tlaku na srdeční sval. Je to také diuretikum. Snižuje otoky a pomáhá snižovat krevní tlak.

Srdečník je k dispozici ve formě tobolek či extraktů. Nejlepší jeho využití je udělat ze srdečníku čaj. Poněkud hořká chuť může zjemněna přidáním dalších bylinek. Často se používá v kombinaci s hlohem.

Srdečník obecný a jeho léčivé účinky v historii

Od dávných dob se srdečník používal k léčení bušení srdce či zrychleného srdečního tepu. Starověcí Řekové a Římané sirdečník považovali za lék na fyzické i emocionální příznaky onemocnění srdce. Srdečník byl také velmi ceněn pro svoji schopnost ulevit ženám od ženských problémů a poruch. Byl používán pro tišení nervové podrážděnosti, navození klidu a zklidnění celého nervového systému. Staří autoři nám říkají, že není lepší bylina pro posílení srdce.