Med a jeho léčivé účinky

Sladký med vyrábějí včely z nektaru sesbíraného z květů rostlin. Med a jeho léčivé účinky zmiňují již starověcí Řekové, Římané, Indové i Arabové. Hovoří o nich ve svých textech i známí starověcí filozofové Aristoteles a Aristoxenus.

Med má vysoký obsah monosacharidů, tedy fruktózy a glukózy. Obsahuje asi 80% jednoduchých cukrů, které způsobují jeho sladkou chuť. Dále obsahuje asi 18% vody a 2% vitamínů, minerálů a aminokyselin.

Med má také antiseptické a antibakteriální účinky. 

Nicméně je třeba poznamenat, že všechny popisované léčivé účinky medu stále ještě nejsou vědecky potvrzené. Léčivé účinky medu stále vyžadují další přísné vědecké zkoumání, které by je potvrdilo.

Léčivé účinky včelího medu

Med lidé po tisíciletí jedli také pro jeho údajné léčivé účinky. Biblický Král Šalamoun kdysi řekl: „Můj synu, jez med, je dobrý“. Existuje mnoho důvodů, proč tento biblický verš může být pravdivý. Moderní věda nyní objevuje, že některá historická tvrzení, či tvrzení lidové medicíny o léčivých účincích medu, mohou být pravdivá.

Léčivé účinky medu na alergie

Protizánětlivé účinky medu a jeho schopnost přinést úlevu při kašli vedou některé lidi k víře, že med může také snížit sezónní alergické symptomy. Neexistují však žádné klinické studie prokazující takovéto léčivé účinky medu. Teorie, nepodložená klinickými studiemi, říká, že med pravděpodobně může působit jako přirozená vakcína. Obsahuje malé množství pylu, který v případě, že tělo je vystaveno malému množství tohoto pylu, může vyvolat imunitní reakci, tedy produkci protilátek proti pylu. Po opakovaném vystavení působení malého množství pylu, by si tělo vybudovalo tyto protilátky, což v konečném důsledku může mít za následek menší alergické reakce.

Včelí med je zcela přírodní zdroj energie

Med je vynikajícím přírodním zdrojem energie ukryté v pouhých 17 gramech sacharidů na jedné lžičce. Tento přírodní nerafinovaný cukr, tedy fruktóza a glukóza, dodá energii téměř okamžitě. Med může tedy fungovat jako okamžitý krátkodobý zdroj energie,  například při cvičení či při jiné fyzické námaze.

Med a jeho léčivé účinky na posílení paměti

Má-li mozek správně fungovat, potřebuje vápník.  Léčivé účinky medu na paměť a fungování mozku mohou být ve skutečnosti výsledkem toho, že med napomáhá vstřebávat vápník. Lékaři upozorňují, že jak naše populace stárne, zvyšuje se i pravděpodobnost vzniku demence v důsledku zhoršeného vstřebávání vitamínů a minerálních látek.

Léčivé účinky medu proti kašli

Přepadne-li nás otravné nachlazení, může med docela dobře zafungovat jako přírodní lék. Při léčbě lehčí infekce horních cest dýchacích prý mohou pomoci jedna až dvě lžičky medu podávané několikrát denně.

Med napomáhá ke zdravému spánku

Med může být přírodní zdravotní pomocí proti bezesným nocem. Podobně jako cukr, může med způsobit zvýšení inzulínu a uvolnění serotoninu, který zlepšuje náladu a štěstí. Tělo přeměňuje serotonin na melatonin. Melatonin je chemická sloučenina, která reguluje délku a kvalitu spánku.

Podobně může na spánek působit také teplé mléko (nikoli studené). Vhodným nápojem před spánkem tedy může být teplé mléko se lžičkou medu.

Med a jeho léčivé účinky proti lupům

Med může přinést úlevu od lupů, a to díky svým antibakteriálním a antimykotickým účinkům. Kromě toho, med má i protizánětlivé účinky, díky kterým snižuje zarudnutí a svědění na hlavě.

Léčivé účinky medu na rány a popáleniny

Med je přírodní antibiotikum, které může být použito jak k vnitřnímu, tak k vnějšímu užití. Může být nápomocen při léčbě ran a popálenin, dezinfekci ran a vředů.

Možné vedlejší nežádoucí účinky medu

Nedávejte med malým dětem

Med se vůbec nedoporučuje dávat dětem minimálně do 1 roku věku. Je to pravděpodobně ze dvou následujících důvodů: 1. med může obsahovat alergeny, 2. med může být kontaminován sporami bakterie Clostridium botulinum, které mohou způsobit vzácný avšak závažný a pro miminko v podstatě smrtelný Botulismus kojenecký. Velmi laicky řečeno, dítě se díky této bakterii otráví botulotoxinem. Pro starší děti a pro dospělé je již konzumace medu bezpečná, neboť jejich vyspělý trávicí systém dokáže spóry těchto bakterií zvládnout.

Alergie na med

Alergii na med a další včelí produkty mohou mít lidé, kteří mají zároveň alergii i na včelí bodnutí. Druhou ohroženou skupinou jsou astmatici. Pokud patříte do jedné z těchto skupin, užívejte med velmi střídmě a pozorujte, zda se u vás nevyskytla alergická reakce, jako je kopřivka, svědění, pálení, astmatický kašel, průjem,...

Med je pro své léčivé vlastnosti používán již více než 2000 let. Konzumujte med zodpovědně a užívejte dobrých vlastností tohoto tekutého zlata.