Lipový květ léčivé účinky

Lípa obecná je český národní strom. To vědí všichni. Lipový čaj je zdravý. I to všichni víme. Jaké má ale lipový květ léčivé účinky? Pokusíme se na tuto otázku odpovědět v následujícím článku.

Lipový květ a jeho léčivé účinky

Lidová medicína již po tisíciletí využívá stovky rostlin pro jejich léčivé účinky. Lipový květ se sbírá a vaří se z něj čaj, který má prý mnoho dobrých pro zdraví prospěšných léčivých účinků. Tradičně lidé popíjejí lipový čaj, protože má pomoci léčit chřipku nebo kašel, nebo zmírnit nervové napětí a problémy s trávením. I moderní výzkum naznačuje, že lipový květ a lipový čaj může mít blahodárné účinky na zdraví. 

Lipové květy obsahují řadu přírodních látek, které jsou biologicky aktivní. Jsou zde přítomny i antioxidační látky zvané flavonoidy. Antioxidanty pomáhají organismu zvabit se volných radikálů. Volné radikály zvyšují riziko onemocnění srdce, rakoviny i dalších chronických onemocnění. Lipový květ též obsahuje látky podporující pocení i látky, které mají sedativní, uklidňující účinky.

Lipový čaj bývá doporučován jako čaj pro relaxaci a dobrou pohodu i jako přírodní lék proti úzkostným stavům.  Při nachlazení nebo horečkách zase lipový čaj může pomoci se zdravě a rychleji vypotit. Některé látky obsažené v čaji připraveném z lipového květu zase mohou pomoci zklidnit podrážděné sliznice v ústech nebo krku.

Lipový květ a jeho léčivé účinky – shrnutí

Lipový květ a čaj z lipového květu může člověku pomoci při následujících potížích:

  • Pomáhá těm, kteří trpí duševní únavou.
  • Lipový květ obsahuj antioxidanty zvané flavonoidy, které pomáhají předcházet poškození volnými radikály v těle.
  • Obsahuje třísloviny, které pomáhají podporovat zdravé trávení a pomohou ulevit od zácpy.
  • Může pomoci zabránit nespavosti.
  • Pokud trpíte migrénou způsobené hypertenzí, může vám čaj z lipového květu pomoci léčit migrény.
  • Někteří lidé používají vodní lázně s lipovým květem k redukci úzkosti.
  • V lidovém léčitelství je lipový květ doporučován jako relaxační lék na snížení nervové napětí.
  • Některé pramenu poukazují na jeho využití pro léčbu neuróz a bušení srdce.
  • Horký lipový čaj může mírně zvýšit tělesnou teplotu, což může podporovat pocení a pomoci tak organismu bojovat proti infekcím.