Eleuterokok léčivé účinky

Eleuterokok ostnitý, čertův kořen, všehojivec štětinatý, či sibiřský ženšen, to vše jsou názvy byliny, která si pro svoje léčivé účinky rychle vybudovala podobnou reputaci, jako á známější a mnohem dražší korejský ženšen. Spíše než pro léčbu špatného zdraví jsou léčivé účinky eleuterokoku využitelné v oblasti prevence mnoha onemocnění. Při pravidelném užívání dokáží prý léčivé účinky eleuterokoku podpořit vitalitu, paměť i dlouhověkost. 

Eleuterokok a jeho léčivé účinky

Eleuterokok je pro svoje léčivé účinky používán v Číně již 2000 let. Čínská medicína jej používá jako lék na zánět průdušek, srdeční onemocnění, revmatismus i pro zlepšení paměti, podpoře zdravé chuti k jídlu a zvýšení celkové odolnosti organismu. Eleuterokok je v čínské medicíně též používán k prevenci infekce dýchycích cest i k léčení nachlazení a chřipky. Číňané také věří, že dokáže dodávat energii a vitalitu.
V Rusku byl eleuterokok používán především v oblasti Sibiře ke zvýšní vitality, zlepšení kvality života a proti infekcím. Odtud pochází i další název: sibiřský ženšen. V bývalém SSSR prý sibiřský ženšen užívali také olympijští sportovci, a to k doplnění chininu.
Výzkumníci, potápěči, námořníci a horníci užívají přípravky z eleterokuku k prevenci onemocnění souvisejících se stresem. Po havárii v Černobylu dostávali obyvatelé v okolí přípravky z eleuterokoku.

Látky obsažené v eleuterokoku působí především jako harmonizátory a adaptogeny. To znamená, že mohou zvýšit obranyschopnost organismu vůči negativním vlivům. Přípravky obsahující látky získané z eleuterokoku stimulují fyzické a duševní schopnosti. Mohou pomoci zvýšit odolnost organismu proti různým druhům nemocí, otravám a vedlejším účinkům ozařování. Stimulují centrální nervový systém, činnost pohlavních žláz, mohou snížit hladinu cholesterolu a cukru v krvi, zlepšují chuť k jídlu, napomáhají lepšímu zraku a sluchu.

Podle výsledků některých výzkumů mohou látky obsažené v eleuterokoku zlepšit využívání kyslíku při sportu. To znamená, že člověk je schopen věnovat se aerobnímu cvičení delší dobu a zotavení po tréninku je mnohem rychlejší.

Eleuterokok může mít však i další léčivé účinky. Chemické látky obsažené v této bylině mohou pomáhat snížit hladinu cukru v krvi, snížit hladinu cholesterolu a mírně zlepšovat paměť a koncentraci.

V období nachlazení a chřipek je možné používat eleuterokok jako prevenci, neboť některé látky v něm obsažené umí psoílit imunitní systém. 

Eleuterokok není vhodný pro osoby trpící vysokým tlakem, osoby v rekonvalescenci po infarktu myokardu a při horečnatých stavech.