Dvouzubec a léčivé účinky

Dvouzubec trojdílný (Bidens tripartita) byl již v minulosti ceněn pro dvoje diuretické a astringentní účinky. Používali jej při léčení horečky, ledvinových kamenů a písku v ledvinách i při léčení onemocnění močového měchýře. Byl považován za vynikající lék na zastavení krvácení a prasklé cévy. Byl využíván jako lék na vodnatelnost i žloutenku. Dvouzubec a jeho léčivé účinky také využívali při zimnici či malárii. V čínské medicíně byl požíván při léčbě úplavice. Taktéž prý posiluje plíce.

Dvouzubec trojdílný také kdysi lidé používali k výrobě žlutého barviva.

Flavonoidy dvouzubce mají ochranné účinky na játra. Zahrnují žlučotvorné, žlučopudné a protizánětlivé komponenty upevňující kapiláry. Na výměnu látek mají vliv i ionty manganu, které působí na tvorbu krve, na funkci jaterních buněk, na napětí stěn cév a jsou schopny předejít tvorbě trombu uvnitř cév. Používá se při všech jaterních potížích, řeší problematickou pleť, snižuje škodlivý cholesterol. Dvouzubec také může snížit krevní tlak a pomoci při problémech s mokvajícím ekzémem.

I současní farmacie a medicína využívá dvouzubec a jeho léčivé účinky

Moderní medicína a farmacie využívá dvouzubec trojdílný k výrobě přípravků na léčení a doplňků stravy pro podporu léčby onemocnění jater, ledvin, slinivky a žlučníku. Zejména se využívá nať dvouzubce trojdílného, a to k výrobě čistících či jaterních čajů. Koupit lze též mast na lupénku, která obsahuje některé látky získané z této rostliny.

Recepty na čaje s natí dvouzubce trojdílného

Čistící čaj s natí dvouzubce

Dobrý čaj na pročištění organismu si můžete namíchat z těchto bylinek:
nať dvouzubce trojdílného
nať kopřivy
březové listy
nať vřesu
Doporučuje se pít maximálně 2 šálky denně.

Jaterní čaj s natí dvouzubce

Jaterní čaj, který napomáhá detoxikaci a podporuje trávení lze připravit ze směsi následujících bylin:
nať dvouzubce trojdílného
nať benediktu
plod ostropeřsce mariánského
kořen pampelišky
nať řepíku
květ smilu písečného
Doporučuje se pít maximálně 2 šálky denně.