Černý bez léčivé účinky

Díky svým antioxidačním účinkům může bez černý, latinsky Sambucus nigra, přispět ke snížení hladiny cholesterolu, zlepšení zraku, posílení imunitního systému i k posílení zdraví srdce. Dále také léčivé účinky bezu černého mohou pomoci organismu bojovat proti kašli, nachlazení, chřipce, bakteriální a virové infekci a proti angíně.

Bez černý je v lidovém léčitelství využíván již po staletí, a to nejen v Evropě, ale i v Americe, Asii i v Africe. Bioflavonoidy a proteiny obsažené v černém bezu zabraňují chřipkovým virům infikovat buňky. U lidí s chřipkou, kteří užívali sirup z květů černého bezu se prý objevily méně závažné příznaky nemoci a tito lidé se prý cítili lépe mnohem dříve.

Černý bez byl kdysi považován za posvátný a říkalo se mu strom lékařství. Z černého bezu se využívaly všechny části. Využívaly se nejen květy, ale i listy, kůra, kořen i plody. Celkem bez obav lze využívat však jen květy. Pro využití ostatních částí rostliny je třeba mít hlubší znalosti. Proč? Čtěte dále.

Jsou bezinky jedovaté?

Listy a kůra bezinek se nedoporučují k vnitřímu užívání. Mohou být totiž jedovaté. Plody většiny druhů bezu jsou bez povaření jedovaté. 

Je třeba mít na paměti, že listy a kůra i nepovařené plody této rostliny mohou být toxické!

Bez černý je druhem bezu, který se nejvíce používá pro svoje léčivé účinky. Plody tohot odruhu - bezu černého (Sambucus nigra) -  pravděpodobně nejsou toxické ani bez povaření, neboť se mnohdy využívají i sušené. Nicméně se doporučuje je povařit pro vylepšení chuti a poživatelnosti. Převařit plody bezu je dobré i pro jistotu. Tepelná úprava totiž případné toxické látky neutralizuje.

Květ černého bezu

V době květu se využívá květenství. Květy bezu černého podporují pocení a jsou účinné, potřebujete-li se zbavit zahlenění. Jsou dobré též proti senné rýmě a mohou posilovat horní cesty dýchací. Květ černého bezu prospívá prý také kůži, a to je-li užíván vnitřně, či ve formě obkladů. 
Dříve lidé květy černého bezu jedli. Lze je prý jíst na slano i na sladko. Jedním z receptů je obalit květy v jednoduchém těstíčku a rychle osmažit. Při nachlazení lze využít bez černý k výrobě čaje na pocení. Výborný voňavý na pocení si vyrobíte tak, že smícháte květ bezu, květ lípy, nať tymiánu a špetku skořice. Silný vlažný či studený čaj můžete také kloktat.


Které prospěšné látky obsahuje černý bez?

Černý bez obsahuje organické pigmenty, tanin, aminokyseliny, karotenoidy, flavonoidy, cukr, rutin, vitamín A a B a velké množství vitamínu C. Listy černého bezu obsahují alkaloid sambucin. Černý bez obsahuje antioxidanty, které chrání buňky před poškozením. Je také mírně laxativní, počopudný a vyvolává pocení. 

Zdraví prospěšné a léčivé účinky černého bezu

Černému bezu se připisuje široká škála léčivých účinků. Pomáhá prý léčit chřipku a nachlazení, astma, cukrovku, či v boji proti obezitě. Pravděpodobně za všemi těmito účinky stojí jeho schopnost posilovat imunitní systém.